cover dora

Sponsorizează Asociația Noel

Orice firmă, fie ea plătitoare de impozit pe VENIT sau PROFIT, are dreptul legal să redirecționeze 20% din impozit către Asociația Noel. Redirecționarea este gratuită și se efectuează prin semnarea unui contract de sponsorizare și completarea Fomularului 177. Practic, 80% din impozit îl achiți statului iar 20% din impozit îl virezi asociației.

NOU! Acum legea permite sa redirectionezi si retroactiv, pentru 2021. Ai la dispozitie 6 luni de la data depunerii declaratiei de impozit anuale/aferente trimestrului IV 2021. Completezi si depui formularul 177 (click aici și descarci formularul) iar ANAF va redirectiona 20% din impozitul pe care l-ai achitat deja pentru 2021. Click aici și consultă legea sponsorizării

Cum se face o sponsorizare/redirectionarea impozitului?

• Completează contractul de sponsorizare cu datele firmei și suma indicată de contabilul tău. Acest pas este obligatoriu chiar daca completezi si formularul 177.
  • Dacă îl completezi online, noi il primim automat. Dacă îl completezi word, trimite contractul scanat la asociatianoel@gmail.com
  • Faci viramentul  (vezi datele bancare mai jos). Contabilul tău va întocmi procedura pentru deducerea sumei virate din impozitul datorat statului
  • Dacă dorești să redirecționezi retroactiv pentru anul 2021, completeazi și depui online la ANAF formularul 177:
  • Specifică la detalii plată numele copilasului pe care dorești să-l susții. Dacă nu specifici, vom repartiza noi sponsorizarea.

Ai nevoie de alte informații? Click aici și scrie-ne un email sau sună la tel: 0751083631

NOTE:

• Asociația Noel este înscrisă în Registrul Entităților de Cult. Click aici și consultă declarația 164
  • Microîntreprinderile, adică acele companii care sunt plătitoare de impozit pe VENIT, au posibilitatea de a redirecționa trimestrial.

Date bancare

• ASOCIAȚIA PENTRU MICUȚUL NOEL
  • Cod fiscal: 42065170
  • Cont IBAN RON: RO33BTRLRONCRT0532233601
  • Cont IBAN EUR: RO80BTRLEURCRT0532233601
  • BANCA: Banca Transilvania, Agenția Valea lui Mihai
  • Cod SWIFT: BTRLRO22

Formular de generare contract sponsorizare

Completează formularul de mai jos pentru a genera un contract de sponsorizare pentru Asociația Noel. După completare contractul este trimis automat la adresa de email pe care o menționezi în formular, iar donația se poate efectua instant. După semnarea contractului te rugăm să trimiți un exemplar scanat la adresa de mail: asociatianoel@gmail.com.

Date firmă

SC